X
تبلیغات
زولا

به علت پارگی قسمت محیطی دیسک بین مهره ایقسمت مرکزی آن به پشت جابجا شده و موجب فشار بر روی بافت های عصبی نخاع میگردد. این جابجایی دیسک را هرنی یا فتق آن میگویند.

2025 9

 

علت هرنی یا فتق دیسک بین مهره ای سینه ای چیست

دیسک بین مهره ای در طول زندگی در معرض فشارهای زیادی قرار دارد. این فشارها و ضربات موجب بروز آسیب ها و پارگی هایی در قسمت آنولوس یعنی دورادور دیسک میشود. هر بار که دیسک آسیب میبیند خودبخود ترمیم میشود ولی این خراب شدن و ترمیم شدن ها بتدریج موجب ضعیف شدن قسمت آنولوس شده و بعد از مدتی بدنبال یک فشار ناگهانی به دیسک، قسمت آنولوس دچار چنان پارگی وسیعی میشود که قسمت مرکزی یا نوکلئوس از درون آن پارگی راه خود را به بیرون باز میکند. این بیرون زدگی هسته ژلاتینی دیسک از ورای حاشیه مدور آن را فتق یا هرنی دیسک بین مهره ای میگویند.

مسلما این آسیب ها بیشتر در نقاطی ایجاد میشود که فشار بیشتری بر روی دیسک ایجاد میشود و در ستون مهره ای سینه ای این فشار بیشتر از همه در قسمتی است که بیشترین مقدار حرکت را دارد. مهره های پایینی دیسک سینه ای بخصوص مهره دوازدهم سینه های که در محل اتصال ستون مهره سینه ای کمری قرار دارد تحت بیشترین فشار است پس احتمال هرنی دیسک در این مهره بیشتر است. 

هرنی دیسک میتواند بطور ناگهانی و بر اثر تصادف اتومبیل و یا سقوط از ارتفاع یا انجام حرکاتی مانند چرخش ناگهانی ستون مهره ایجاد شود. احتمال هرنی دیسک ستون مهره سینه ای در مبتلایان به بیماری شوئرمن بیشتر است.

بیرون زدگی دیسک معمولا به سمت پشت است و میتواند بطور مستقیم به نخاع فشار وارد کند. در محدوده مهره های 9-4 ستون مهره سینه ای فشار دیسک بر روی تنها شریان تغذیه کننده ستون مهره در این ناحیه میتواند موجب اختلال جریان خون نخاع و مرگ سلول های آن شود.

 

2025 4

 جابجایی و فتق دیسک بین مهره ای و فشار به نخاع

 

 

علائم هرنی یا فتق دیسک بین مهره ای سینه ای چیست

علائم این بیماری بسته به محل فشار به نخاع و شدت فشار و اینکه آیا نخاع صدمه دیده یا خیر متغیر است. در غالب اوقات درد اولین علامت بیمار است. این درد میتواند در پشت قفسه سینه (در وسط و دو طرف) و در جلو قفسه سینه احساس شود.

2025 3
نوک پیکان جابجایی دیسک و فشار به نخاع را نشان میدهد

 

هرنی در مهره های بالایی سینه ای میتواند موجب احساس درد در یک یا هر دو اندام فوقانی شود. هرنی در مهره های وسط میتواند موجب احساس درد در شکم و قفسه سینه شده و بیمار یا حتی پزشک فکر کنند بیمار مشکل قلبی دارد. هرنی در مهره های پایینی سینه ای میتواند موجب بروز درد در پشت کمر شده و دردی شبیه به درد کلیه ایجاد کند و یا ممکن است درد در کشاله ران یا اندام تحتانی احساس شود.

گاهی اوقات احساس گزگز و بیحسی در محدوده درد وجود دارد. گاهی اوقات ممکن است بیمار در عضلات اندام تحتانی یا فوقانی احساس ضعف کند. ممکن است اختلالاتی در دفع ادرار و مدفوع نیز وجود داشته باشد.

تشخیص هرنی دیسک بین مهره ای سینه ای معمولا با توجه پزشک به اظهارات بیمار و سپس معاینه وی امکانپذیر میشود. پزشک برای تشخیص از روش های تصویربرداری مانند  رادیوگرافی ،  ستی اسکن و ام ار ای و همچنین از نوار عصب عشله جهت  تشخیص  دقدث ضایعه ریشه  های  اعصاب  ناحیه  پشت  قفسه  سینه مورد  استفاده  قرار  می گسیرد در کلینیک تخصصی  دکتر نیاستی بیماران  جهت  مشاوره بررسی   میزان اسیب  ریشه های  اعصاب  پشتی  فقسه  سینه و همچنین  نیاز به  جراحی  و یا  عدم جراحی   این  ناحیه  راجعه  می نمایند و  اعصای  پشتی قفسه  سینه  بدقت  مورد  بررسی  قرار  گرفته  و  روشهای  درمانی  غیر  جراحی که در کلینیک  تخصصی  دکتر  نیاستی  ارائه  می  شود  به  بیماران  پیشنهاد  می  شود .امروزه  بدلیل  وجود  امکانات  کافی  جهت درمانی  بدون جراحی  فتق  دیسک  و  درگیری  اعصاب  مختلف  نخاعی  از جمله سیاتیک و گردن و  اعصاب  پشت  قفسه  سینه  تمایل  بیماران  به  روشهای  غیر  جراحی  روز افزون  شده  است.


ادرس مطب: کرمانشاه پارکینگ شهرد داری خیابان حاج محمد تقی  ساختمان ابن سینا طبقه  اول  تلفن:08337212444

 

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.