X
تبلیغات
زولا

کی از روشهائی که در برخی از بیماران به درمان درد ستون فقرات کمک می کند، روشهای جا اندازی یا مانیپولاسیون است. 

این کار توسط متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی انجام می شود.

 البته افرادی که دوره استئوپاتی یا کایروپراتیک را گذرانده باشند نیز این کار را انجام می دهند 

اما سبک کاری هر کدام با یکدیگر متفاوت است. متخصصین طب فیزیکی دوره پس از گزراندن 

دوره پزشکی دوره مانیپولاسیون را می بینند بنابراین در این زمینه آموزش کاملی به موارد کاربرد

 و بخصوص موارد ممنوع مانیپولاسیون و تنطیم ستون فقرات می بینند.

گاهی در اثر جابجائی مختصر مهره ها که بیشتر در مفاصل فاست دیده می شود درد کمر ایجاد می شود با جااندازی این دررفتگی مشکل بیمار بر طرف می گردد.

باید توجه داشت که این روش بخصوص در مشکلات گردن اگر توسط افراد آموزش ندیده انجام شود می تواند خطرناک باشد و حتی باعث ضایعه در نخاع شود. از طرف دیگر همه بیماران کمر درد یا درد گردن برای مانیپولاسیون مناسب نیستند و پزشک بر اساس نوع بیماری درمان را انتخاب می نمایند. در حال حاضر بر اساس شواهد علمی جا اندازی مهره های گردن بعلت خطرات زیادی که دارد در حال کنار گذاشته شدن است بخصوص نگرانی از سکته مغزی، و بجای آن روشهای کم خطرتر طب فیزیکی انجام می شود.

علی رغم مفید بودن مانیپولاسیون در برخی از بیماران با توجه به خطرات تنظیم ستون فقرات بخصوص در مهره های گردن، این روش بتدریج با روشهای کم خطر تر در حال جایگزینی است. 

 انجام مانیپولاسیون باید پس از بررسی کامل ستون فقرات و تشخیص دقیق انجام گردد. متاسفانه مواردی که  باعث آسیب نخاع، شکستگی مهره های کمری و گردنی، سکته مغزی، تشدید علایم، بدتر شدن لیز خوردگی مهره، پارگی کامل دیسک، فلج دست و پای بیمار شده  بصورت متعدد دیده می شود که توسط افراد متفرقه انجام شده است.


ادرس مطب: کرمانشاه پارکینگ شهر داری خیابان حاج محمد تقی  ساختمان ابن سینا طبقه  اول  تلفن:08337212444

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.