X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

شایعترین نوع شکستگی در قسمت پایینی استخوان رادیوس یا زند زبرین  شکستگی کالیساست. شکستگی کالیس نوعی شکستگی دیستال استخوان رادیوس ( قسمت انتهایی استخوان رادیوس یا زند زبرین که نزدیک مچ دست قرار دارد) است که در آن قطعه شکسته شده که به مفصل مچ دست متصل است به سمت دورسال یا پشتی جابجا میشود ( منظور از سطح دورسال یا پشتی یعنی به طرف پشت دست یا پشت مچ دست که مخالف طرف کف دستی است).

گاهی اوقات ضرباتی که به انتهای پایینی استخوان رادیوس وارد میشود موجب آسیب به این ناحیه ولی با شکلی متفاوت از شکستگی کالیس میشود. 
یکی از این اشکال متفاوت، شکستگی انتهای پایینی استخوان رادیوس همراه با در رفتگی مفصل مچ دست است.

 

شکستگی دررفتگی مچ دست یا شکستگی بارتون

گاهی اوقات همراه با شکسته شدن قطعه ای از پایین استخوان رادیوس، مفصل مچ در میرود. در رفتگی مفصل مچ دست بصورت خالص نادر بوده و معمولا همراه با شکسته شدن قسمتی از سطع مفصلی استخوان رادیوس اتفاق میفتد.

 

1130 1
شکستگی- در رفتگی بارتون دو نوع ولار و دورسال دارد

 

به این شکستگی در رفتگی مچ دست، شکستگی دررفتگی بارتون میگویند. در شکستگی دررفتگی بارتون شکستگی انتهای پایینی استخوان رادیوس همیشه داخل مفصلی است به ایت معنا که خط شکستگی همیشه به داخل مفصل مچ دست وارد میشود.

اگر قسمت پشتی سطح مفصلی پایین استخوان رادیوس دچار شکستگی شود استخوان های مچ دست همراه با قطعه به سمت پشت جابجا میشوند و دررفتگی، خلفی یا پشتی است به این نوع آسیب، شکستگی در رفتگی دورسال بارتون Dorsal barton fracture dislocation میگویند (دورسال به معنی پشتی است).

 

1130 8
شکستگی دررفتگی ولار بارتون

 

1130 4
شکستگی دررفتگی دورسال بارتون

 

1080 6
فیکس کردن شکستگی ولار بارتون با پلاک

 

اگر قسمتی از سطح مفصلی پایین استخوان رادیوس که در طرف کف دست قرار گرفته دچار شکستگی شود استخوان های مچ دست همراه با قطعه شکسته شده به سمت جلو جابجا میشوند و دررفتگی، قدامی یا جلویی است به این نوع آسیب، شکستگی در رفتگی ولار بارتون Volar barton fracture dislocation میگویند (ولار به معنی طرفی است که کف دست در همان طرف قرار گرفته است).

تشخیص قطعی این آسیب معمولا با استفاده از  رادیوگرافی ساده است.

شکستگی دررفتگی های بارتون بسیار ناپایدار بوده و درمان آن معمولا بصورت  جااندازی باز  و سپس فیکس کردن قطعه با پیچ و پلاک است.متخصصین طب  فیزیکی در  درمانهای  غیر  جراحی  شکستگیهای  مچ دست  به  بیماران  کمک  می کنند.

ادرس مطب: مازندران _ تنکابن _ میدان شهید شیرودی _ جنب اداره ی آموزش و پرورش _ ساختمان پارس _ طبقه ی دوم _ واحد ۱۸

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.