علائم گیر یا ایمپینجمنت قدامی بصورت احساس درد در جلوی مچ پا است که شدت آن با بالا آوردن مچ پا بیشتر میشود. بیماران مبتلا به این بیماری احساس میکنند مچ پایشان ضعیف تر شده است. در گیر یا ایمپینجمنت خلفی یا پشتی در در پشت مچ پا احساس شده و شدت درد با پایین آوردن مچ پا افزایش میابد. گاهی اوقات افراد مبتلا به این بیماری در حین چرخاندن مچ پا به داخل یا بیرون احساس یک کلیک یا تقه دردناک میکنند.

تشخیص این بیماری با دقت به مشکلات بیمار و معاینه وی به توسط پزشک است.  رادیوگرافی از مچ پا میتواند وجود اوس تریگونوم و یا خار های استخوانی را در صورت وجود نشان دهد. در بعضی موارد انجام  اسکن رادیو ایزوتوب به تشخیص بیماری کمک میکند.

 

392 8
ایجاد اسپور یا استخوان اضافه در لبه بالایی استخوان تالوس

 

392 11
ایجاد اسپور یا استخوان اضافه در لبه پایینی و جاویی استخوان درشت نی

 

 392 9
درد در پشت مچ پا در گیر یا ایمپینجمنت پشتی


 

درمان گیر مچ پا چیست

اصول درمان این بیماری عبارتند از

  • کاهش فعالیت های شدید بدنی و ورزشی برای چند هفته
  • استفاده از  گچ  کوتاه پا و یا بریس های مچ پا برای محدود کردن حرکات مچ پا برای چند هفته
  • استفاده ار داروی شد التهابی
  • سرمای موضعی برای کاهش التهاب
  • تزریق کورتیکوستروئید به توسط پزشک در محل التهاب
  • لیزر درمانی ناحیه  مچ  پا  در کلینیک دکتر نیاستی  با لیزر  پرتوان  بیماران  جهت  کنترل درد و التهاب  درمان  می  شوند
  • مگنت  تراپی  در کلینیک دکتر نیاستی  جهت  درمان  اینگونه  بیماران از  مگنت  تراپی  نیز  جهت  کنترل  درد و  التهاب  جلوی  پا  استفاده  می  شوند.

در اکثر موارد، درمان های فوق موثر واقع شده و درد بیمار بعد از چند هفته از بین میرود. در صورت عدم موفقیت، ممکن است پزشک معالج تصمیم به درمان جراحی بگیرد.

معمول ترین روش جراحی برای این بیماران دبریدمان Debridment است. در این روش بافت های ملتهب و کلفت شده که در بین استخوان ها گیر میکنند و همچنین خارها و برجستگی های استخوانی از اطراف مچ پا خارج میشود. این عمل جراحی معمولا به توسط  ارتروسکوپ انجام میشود. در صورتی که پزشک تشخیص دهد علت بیماری وجود اوس تریگونوم است آنرا به توسط جراحی باز خارج میکند.

ادرس مطب: مازندران _ تنکابن _ میدان شهید شیرودی _ جنب اداره ی آموزش و پرورش _ ساختمان پارس _ طبقه ی دوم _ واحد ۱۸

نظرات (1)
پنج‌شنبه 10 تیر 1395 ساعت 14:21
سلام من فوتبال سالونی بازی میکردم ضربه شدیدی به پام خورد بعد از ده سال الان یه استخوان گرد پایین قوزک پام در اومده حرکات مفاصل مچ بام اصطکاکا نداره ولی فوتبال نمیتونم مثل قبل بازی کنم به یه متخصص نشون دادم میگن جراحی باز لازمه چون پا عضو مهمیه یه متخصص خوب بم معرفی میکنید من همدان و کرمانشاه باشه خیلی بهتره ممنون
امتیاز: 0 0
پاسخ:
لطفا به کلینیک ما مراجعه فرمائید کمک لازم به شما خواهد شد
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.