X
تبلیغات
زولا

آیا شما در دست‌ها یا پاهای خود احساس بی‌حسی یا گزگز می‌کنید؟

آیا حسی شبیه به سوزن سوزن شدن دارید؟

آیا این مشکل مرتباً برای شما پیش می‌آید؟

بی‌حسی یا گزگز دست و پا می‌تواند برای هر فردی در هر زمانی اتفاق افتد و غالباً هیچ دلیلی برای احساس خطر وجود ندارد. موارد معمول این عارضه معمولاً فقط مدت کوتاهی طول می‌کشد و هیچ گونه اثر منفی بر بدن ندارد. گزگز دست و پا معمولاً به علت فشار ممتد بر روی عصب ایجاد می‌شود، مانند مواقعی که به مدت طولانی به صورت دو زانو یا چهار زانو می‌نشینید. این نوع از گزگز دست و پا که معمولاً تحت عنوان سوزن سوزن شدن شناخته می‌شود، فقط به مدت کوتاهی ادامه پیدا می‌کند و دردناک نیست. اما از طرف دیگر، گزگزها و بی‌حسی‌های مکرر مقطعی و مزمن می‌تواند نشان دهنده مشکلات جدی‌تری از قبیل موارد زیر باشد:

 • دیابت
 • اسکلروز چندگانه
 • سکته مغزی
 • نشانگان تونل کارپال
 • نشانگان رینود
 • تشنج
 • میگرن
 • کم کاری تیروئید

علل بی‌حسی  و گزگز (دست و پا)

بیماری دیابت، شایع‌ترین علت پزشکی برای این عارضه است. حدود یک سوم افرادی که از نوروپاتی رنج می‌برند، مبتلا به دیابت هستند. بنابراین بی‌حسی و گزگز را باید یکی از علائم اولیه دیابت دانست. سایر علت‌های بروز این عارضه شامل اعتیاد به الکل، کمبود ویتامین، نشانگان گیرافتادگی عصب و بیماری‌های سیستماتیک می‌باشد.

احتمال ابتلا به نوروپاتی در معتادین به الکل بیشتر است، زیرا رژیم غذایی آنان فاقد ویتامین‌های ضروری و تیامین می‌باشد. آسیب دیدگی عصب نیز در معتادین به الکل، بسیار شایع است. بدن انسان برای آنکه عملکرد بهینه خود را داشته باشد، نیازمند دسترسی به ویتامین‌هایی از قبیل A، B کمپلکس، D و E می‌باشد. بی‌حسی و گزگز دست و پا می‌تواند نشانه‌ای از کمبود ویتامین‌ها و عناصر غذایی در بدن باشد. معمولاً برای پی بردن به اینکه کمبود ویتامین علت واقعی این عارضه است، آزمایش خون بر روی بیمار انجام می‌شود.

گیر افتادن یا تحت فشار قرار گرفتن یک عصب می‌تواند باعث ایجاد علائم نشانگان گیرافتادگی عصب شود. غالباً این عارضه به دلیل انجام مکرر فعالیت‌های یکنواخت مانند تایپ کردن با کامپیوتر در طی زمان‌های طولانی ایجاد می‌شود. نشانگان مجرای مچ دست (تونل کارپال)، فلج عصب زند زیرین (عصب اولنار)، فلج عصب ساق پا (عصب پرونئال) و فلج عصب شعاعی دست (عصب رادیال) از شایع‌ترین عارضه‌هایی هستند که اغلب باعث بروز نشانگان گیرافتادگی عصب می‌شوند. حالت‌های شدید گیرافتادن عصب می‌تواند منجر به فلج دائمی آن شود.

بی‌حسی  و گزگز دست و پا همچنین می‌تواند نشان دهنده عوارض ناشی از بیماری‌های سیستماتیک مربوط به بافت همبند، کلیه‌، کبد یا سیستم قلبی عروقی باشد. بیماری‌های سیستماتیک هنگامی ایجاد می‌شود که اکسیژن نتواند به قلب برسد یا اکسیژن کافی برای شروع رسیدن به قلب و شروع فعالیت آن، وجود نداشته باشد. بیماری‌ها سیستماتیک می‌تواند باعث به خطر افتادن جان بیمار شود.

استرس‌های روحی نیز می‌تواند یکی از دلایل بروز بی‌حسی و گزگز باشد. استرس و اضطراب مهم‌ترین دلایلی هستند که باعث تنفس سریع و سنگین می‌شوند. نفس کشیدن به صورت سنگین و با نفس‌های کوتاه می تواند باعث بی‌حس شدن دست و پا و ایجاد حالت گزگز شود. همچنین بی‌حسی و گزگز دست و پا در موارد بسیار نادر می‌تواند ناشی از ابتلا به ایدز، سفلیس، نشانگان گیلن- باره، نشانگان شوگرن و سایر بیماری‌های مربوط به سیستم ایمنی بدن باشد.

علائم خطرناک

 • ضعف شدید همراه با بی‌حسی و گزگز دارید، به طوری که قادر به حرکت کردن نباشید.
 • بی‌حسی و گزگز بلافاصله بعد از آسیب دیدگی سر، گردن یا کمر به وجود بیاید.
 • قادر به حرکت دادن یک دست یا پای خود نیستید و یا کنترل ادرار یا مدفوع را از دست داده‌اید.
 • دچار گیجی و حواس پرتی شده‌اید یا هوشیاری خود را حتی به طور موقت و کوتاه، از دست داده‌اید.
 • دچار هذیان گویی یا اختلال در بینایی شده‌اید یا برای راه رفتن مشکل دارید و ضعف شدید پیدا کرده‌اید.
 • بدون وجود هیچ علائم آشکاری، دچار بی‌حسی یا گزگز می‌شوید (مانند خواب رفتن دست و پا)
 • در ناحیه گردن، جلو بازو یا انگشتان خود، احساس درد می‌کنید.
 • دچار تکرر ادرار شده‌اید.
 • بی‌حسی و گزگز در قسمت پاهای شماست و وقتی که راه می‌روید، بدتر می‌شود.
 • جوش‌های پوستی دردناک دارید.
 • دچار سرگیجه، اسپاسم عضلانی یا سایر علائم غیرمعمول شده‌اید.

درصورتی که شما با هر یک از علائم بالا به طور ناگهانی مواجه شدید در اولین فرصت به پزشک متخصص برای معاینه و تشخیص مراجعه کنید.کلینیک دکتر نیاستی  به عنوان متخصص مفاصل -کمردرد- دیسک و سیاتیک و  اعصاب  محیطی  می‌تواند در  تشخیص و درمان گزگز دست و پا با درمان‌های غیر جراحی آرامش را به بدن شما برگرداند.

درمان بی‌حسی و گزگز (دست و پا)

معمولاً پزشکان برای درمان علائمی از قبیل بی‌حسی و گزگز دست و پا، داروهای ضد التهاب یا مسکن تجویز می‌کنند. اما بسیار مهم است که قبل از تجویز دارو، ارزیابی دقیقی از شرایط بیمار انجام گیرد تا مشخص شود که علت واقعی این عارضهچیست. بهترین راه برای درمان این مشکل، شناسایی کردن و درمان علت به وجود آورنده آن است. راهکارهای معمول برای درمان نوروپاتی عبارت است از:

کمپرس گرم

اولین کاری که شما باید انجام دهید، استفاده از کمپرس گرم بر روی ناحیه مورد نظر است. این کار به افزایش گردش خون در ناحیه بی‌حس شده کمک می‌کند. بعلاوه باعث آسایش ماهیچه‌ها و اعصاب این ناحیه می‌شود.

 • یک دستمال پارچه‌ای را در آب گرم خیس کنید.
 • دستمال را فشار دهید تا آب اضافی آن خارج شود. سپس آن را به مدت 5 تا 7 دقیق بر روی موضع بی‌حس شده بگذارید.
 • این کار را چند مرتبه تکرار کنید تا بی‌حسی برطرف شود.

ماساژ دادن

یک راه ساده دیگر برای رفع مشکل بی‌حسی و گزگز، ماساژ دادن دست و پا است. این کار باعث افزایش گردش خون و کاهش علائم بی‌حسی در موضع مورد نظر می‌شود. به علاوه این کار موجب تحریک کردن عصب و ماهیچه‌ها بهبود عملکرد کلی آنها می‌شود.

ورزش

ورزش کردن می‌تواند باعث افزایش گردش خون و رسیدن اکسیژن بیشتر به تمام قسمت‌های بدن شود. بنابراین ورزش می‌تواند در رفع علائم بی‌حسی و گزگز در هر جای بدن از جمله در دست و پا مؤثر باشد. علاوه بر آن، ورزش کردن باعث افزایش تحرک بدنی و جلوگیری از بسیار بیماری‌ها می‌شود.

 • هر روز صبح به مدت 15 دقیقه ورزش‌های ساده دست و پا را انجام دهید. در محل کار خود هم در حین انجام کار، گاهی بازوها، مچ دست و پاها را با انجام حرکات چرخشی و کششینرمش بدهید.
 • انجام تمرینات ورزشی قلبی عروقی و فعالیت‌های هوازی به مدت 30 دقیقه، پنج روز در هفته نیز تأثیر بسیار خوبی دارد.
 • ورزش‌های مفرحی مانند پیاده‌روی، دوچرخه سواری و دو آرام را به طور مرتب انجام دهید تا باعث بهبود گردش خون در بدن شما شود.

قبل از ورزش کردن، حتماً حرکات کششی را به خوبی انجام دهید و همیشه کفش و لباس ورزشی مناسب بپوشید.

نکته: اگر حرکات ورزشی سنگین باعث بی‌حس شدن و ناراحتی پاها و انگشتان پا می‌شود، از انجام آن خودداری کنید.

دارچین

دارچین حاوی چندین عنصر غذایی و شیمیایی مفید از قبیل منگنز، پتاسیم و بسیاری از ویتامین‌های مهم خانواده B می‌باشد. این ماده بسیار مغذی است و می‌تواند به افزایش گردش خون در دست‌ها و پاها کمک کند و در نتیجه در رفع بی‌حسی و گزگز در این قسمت‌ها مؤثر واقع شود.


ادرس مطب: کرمانشاه پارکینگ شهر داری خیابان حاج محمد تقی  ساختمان ابن سینا طبقه  اول  تلفن:08337212444

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.