آرتریت واکنشی برخلاف آرتروز عفونی با عفونت مستقیم در مفاصل به وجود نمی آید. التهاب مفاصل در آرتریت واکنشی نتیجه ی یک واکنش عفونی در جایی دیگر از بدن است که در آن سیستم ایمنی بدن بطور غیر طبیعی فعال شده باعث تورم در مفاصل می شود. این عفونتها شامل:

·         عفونت شکم (دل و روده) ، از قبیل مسمومیت غذایی یا اسهال که معمولا با اسهال خونی همراه است.

·         عفونت در مجرای تناسلی که اغلب به دلیل سرایت عفونت از طریق روابط جنسی است.

·         عفونت گلو که معمولا توسط یک باکتری به نام  استرپتوکوکبه وجود می آید.

·         علت به وجود آمدن ویروسهای عادی یا عفونتهای باکتریال از انواع دیگر هنوز دقیقا شناخته شده نیستند. یکی از نظریه ها این است که یک بار سیستم ایمنی بدن عامل عفونی اصلی درگیر می شود،و بطور واکنشی باعث تورم مفاصل و تظاهرات دیگر می شود.میکروب Chlamydia می توانند برانگیزنده ی دوره ی آرتریت واکنشی باشد. این حالت اغلب نشانه ی خاصی ندارد (مخصوصا در زنان)، اما ممکن است ادرار کردن را دردناک و موجب ترشحات از ناحیه ی تناسلی گردد.

آرتریت واکنشی معمولا به علت ارتباط با عفونتهای ابتدایی جدا از دیگر عارضه های آرتروز شناخته شده است. پزشک مربوطه در صورتی که به وجود آرتریت واکنشی شک داشته باشد سوالاتی درباره ی وضعیت سلامتی و روابط جنسی اخیرتان از شما می پرسد.

پزشکان معمولا تشخیص آرتریت واکنشی را بر مبنای وجود یک یا چند مورد از نشانه های زیر می گذارند:

·         علائم بیماری بدنبال یک عفونت در بدن ایجاد می شوند، در حالی که عفونت به قدری خفیف بوده که حتی متوجه آن نشده اید، در نتیجه پزشکان حتی زمانی که هیچ سابقه ی قطعی از عفونت ها موجود نباشد، تشخیص آرتریت واکنشی را می دهند.

·         همه ی آزمایشات برای دیگر نوعهای آرتروز منفی باشد ( مانند آرتریت رماتیسمی).

·         آرتریت با علائم نسبتا رایج آرتریت واکنشی مانند خارش و تحریک کف دست و پا یا چشمان دردناک قرمز همراه باشد.

چه آزمایش هایی وجود دارند؟

هیچ آزمایشی خاصی برای آرتریت واکنشی وجود ندارد ، اما موار زیر برای تائید تشخیص و علت به وجود آمدن عوامل نشانه ها استفاده می شود:

·         کشیدن مایع مفصل در صورت وجود و بررسی جهت رد کردن عفونت های مستقیم در مفصل مبتلا

·         گرفتن نمونه ی مدفوع یا نمونه از گلو و نواحی تناسلی که جهت آزمایش برای نشانه های التهاب یا عفونت استفاده می شود.

·         آزمایش خون برای بررسی میزان التهاب و آزمایش برای ژن (HLA-B27) .

آزمایش خون همچنین می تواند برای آزمایش آنتی بادی های مرتبط با دیگر فرم های آرتریت استفاده شود. این آنتی بادی ها شامل فاکتورهای رماتیسمی و آنتی بادی ضد هسته ای (ANA) می باشند.

اگر چشمان شما دردناک و قرمز است باید برای معاینه نزد یک متخصص چشم بروید تا عدم وجود التهاب جدی در چشمان شما را بررسی کند، این عارضه به التهاب عنبیه معروف است . این التهاب با ورم ملتحمه متفاوت است. التهاب عنبیه، تورم در قسمت رنگی چشم ( عنبیه) را شامل می شود ، در حالی که ورم ملتحمه باعث تورم در قسمت سفید رنگ چشم می شود.

درمان های دارویی برای آرتریت واکنشی به ۳ گروه تقسیم می شوند:

۱.     درمان عفونت

·         آنتی بیوتیک ها برای از بین بردن عفونت های داخلی در صورت ماندگاری عفونت.

      قطره ی چشم برای درمان ورم ملتحمه

·         قطره ی استروئید چشم برای درمان التهاب عنبیه

۲.     درمان التهاب

التهاب مفصل به سختی درمان می شود. این درمان ها معمولا شامل:

·         داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایندومتاسین ، دیکلوفناک و ...

·         بسته های یخ یا پدهای گرم کننده برای تسکین درد و تورم مفاصل ( آنها را در حوله ای بپیچید تا به پوست آسیب نرسانند).۳.     درمان آرتروز سخت و مقاوم

·         داروهای تعدیل کننده سیستم ایمنی مانند متوتروکسات و کلروکین و...

·         تزریق برای از بین بردن مایع در مفاصل (اسپیریشن)

·         تزریق استروئید در مفاصل و عضلات

·         مقدار کمی قرص استروئید در دوره کوتاه

فعالیت های زیر باعث تسکین برخی از علائم شما می شود:

استراحت و ورزش

اگر مفاصل شما متورم است عموعا احساس خستگی و ناخوشی می کنید. خواب و استراحت زیاد کمک زیادی به بهبود شرایط شما در اولین مراحل ابتلا به آرتریت واکنشی می کند، همچنین بسیار مهم است که مفاصل را متحرک نگه داشته و قدرت عضلانی خود را حفظ کنید. ممکن است توسط یک فیزیوتراپیست یا متخصص حرفه ای انجام ورزشهایی خاص به شما توصیه شود اما باید از فشار آوردن زیاد بر روی مفاصل متورم خودداری کنید.

لیزر درمانی -مگنت تراپی

جهت کاهش و کنترل درد مفاصل  در  ارتریت  واکنشی لیزر درمانی و مگنت تراپی نیز  کمک  قابال توجهی به بیماران می کند.در کلینیک تخصصی  دکتر نیاستی  جهت  کنترل درد مفاصل  بیماران  ارتریت  واکنشی  ار  لیزر  پرتوان  و مگنت  تراپی  استفاده  می شود.

رژیم

رژیم خاصی که کمک به بهبود آرتریت واکنشی را اثبات کند موجود نیست، اگرچه مکمل های غذایی معین به کاهش التهابات کمک می کنند. یک رژیم سالم برای سلامت عمومی و حال خوش شما مهم است.

داروهای مکمل

داروهای مکمل و تناوبی در کنترل انفرادی علائم مفاصل نقش دارند. این داروها شامل طب سوزنی،‌داروهای گیاهی،‌ماساژ و مکمل های غذایی هستند

ادرس مطب: مازندران _ تنکابن _ میدان شهید شیرودی _ جنب اداره ی آموزش و پرورش _ ساختمان پارس _ طبقه ی دوم _ واحد ۱۸ 

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.